Părinții vor putea să-și ia zile libere plătite pentru supravegherea copiilor până la vârsta de 12 ani atunci când aceștia intră în vacanțe neprogramate, inclusiv până la finalizarea cursurilor acestui an școlar, în situația în care se limitează sau suspendă activitățile didactice, cum este cazul și în această perioadă, potrivit unui proiect de lege care s-a votat miercuri în plenul Senatului.
Proiectul a fost inițiat de parlamentarii de la USR care spun că:„Ne dorim ca prin amendamentele depuse și aprobate să venim în sprijinul părinților care se află sub presiunea de a se împărți între gestionarea copiilor care în mod normal ar fi fost la școală și activitățile profesionale curente”
Amendamentele includ:
- corelarea cu ordinul comun în vigoare, referitor la suspendarea cursurilor în format fizic în școli, adăugând și faptul că OUG 110 / 2021 se aplică inclusiv pentru vacanța în curs, între 25.10 – 5.11.2021.
- acordarea de zile libere și pe perioada vacanțelor impuse de CNSU (ca urmare a evoluției epidemiologice), în afara celor stabilite în mod normal pentru anul școlar.
- includerea în categoria beneficiarilor și a acelor părinți care obțin venituri scutite de impozit, plus obligația părintelui de a depune o declarație la angajator dacă apare o situație de neeligibilitate pentru a beneficia de zilele libere.
Proiectul de lege L415/2021 își urmează traseul legislativ spre Camera Deputaților, care este și cameră decizională.
Citiți și: Cîmpeanu, Cîțu și Arafat, reclamați de părinți și elevi la CNCD pentru vacanța forțată
De ce școlile private pot face cursuri online și cele de stat nu? Ce spune Sorin Cîmpeanu
Cîmpeanu: Doar 1 din 5 profesori este pregătit să predea online
FSLI: Trecerea forţată în concediu a profesorilor este ilegală
Federația Părinților: Prin vacanța forțată, Sorin Cîmpeanu a urmărit reducerea costurilor
DOCUMENT Raed Arafat: Școlile particulare nu pot organiza cursuri în format fizic
Consiliul Elevilor: E o discriminare fără precedent să fie închise numai școlile de stat
Când se redeschid școlile? Raed Arafat: Nu există nicio garanție că elevii vor reveni după 14 zile
OFICIAL Ministrul Educaţiei a semnat ordinul prin care se acordă vacanţă de 2 săptămâni
Sorin Cîmpeanu: În vacanță, sunt convins că vom achiziționa testele pe bază de salivă
Cîmpeanu, despre închiderea școlilor ultimele: Evoluţia epidemiologică nu e deloc predictibilă
Klaus Iohannis: De luni, toți elevii au vacanță două săptămâni
Trec școlile online timp de o lună? Cîmpeanu: Toate variantele sunt deschise
București: Peste jumătate dintre elevi și preșcolari învață online
Sorin Cîmpeanu, chemat la ședinţa de miercuri de la Cotroceni

