Cele trei sindicate din educație au inițiat o petiție prin care strâng semnături pentru mărirea salariilor din educație. Profesorii argumentează că în educație salariile sunt mici și că ele trebuie mărite de la 1 septembrie 2021, așa cum prevede legea 153/2017.
Sindicatele mai cer ca la elaborarea unei noi legi a salarizării, salariile profesorilor debutanți să reprezinte o pătrime din indemnizația președintelui României.
![](https://stiriedu.ro/wp-content/uploads/2021/09/salarii.jpg)