Rezultatele de la sesiunea august – septembrie 2022 a examenului național de bacalaureat sunt afișate miercuri pe site-ul bacalaureat.edu.ro.
La nivel național, rata de promovare din sesiunea august-septembrie 2022 (înainte de contestații) – 32,5% – cea mai mare din 2009 până în prezent.
Rata de promovare (rezultate inițiale), înregistrată în sesiunea august – septembrie a examenului naţional de bacalaureat 2022, se situează la 32,5%, superioară cu 2,2% față de sesiunea de toamnă a anului trecut (30,3%).
Din totalul candidaților promovați (9.271), 6.412 candidaţi provin din promoţia 2021 – 2022, iar 2.859 de candidaţi provin din promoţiile anterioare.
Rata de succes pentru promoția curentă este 34,1%, iar pentru promoțiile anterioare – 29,5%.În județul Călărași, unde lucrările scrise ale candidaților au fost evaluate digitalizat în cadrul unui program-pilot derulat în premieră în acest an, rata de succes a fost de 26,6%.
În unele județe, inspectoratele au comunicat notele elevilor care au susținut examenul. De exemplu, în județul Mehedinți, unde procentul de promovare înainte de contestații este de 39%, numărul elevilor respinși fiind de 268, iar al elevilor care au reușit la examen de 172.
Contestaţiile pot fi depuse miercuri, în intervalul orar 12:00 – 18:00, atât în format clasic/letric, cât şi electronic.
Rezultatele finale, după soluţionarea contestaţiilor (interval 1 – 2 septembrie), vor fi comunicate în 3 septembrie.
1-2 septembrie 2022 – Rezolvarea contestaţiilor
3 septembrie 2022 – Afişarea rezultatelor finale.
Nota minimă de promovare – pentru fiecare probă – este 5 (cinci), iar media finală ce trebuie obținută pentru a încheia examenul cu succes este cel puțin 6 (șase).