Ministrul propus pentru portofoliul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a fost avizat favorabil miercuri în comisiile de specialitate ale Parlamentului. S-au înregistrat 20 de voturi ”pentru”, 10 ”împotrivă” şi două abţineri, potrivit Agerpres.
Întrebat de parlamentarii de la comisiile reunite de educație când începe școala, Sorin Cîmpeanu a spus că toată lumea își dorește să înceapă școala în format clasic, dar cursurile vor începe „cât de repede ne va permite situația epidemiologică”.
„Cunoaștem că e foarte dificil să organizezi școala online, cu precădere în educația timpurie și în învățământul primar. Nu este simplu nici în învățământul gimnazial și nici în cel liceal”, a spus Sorin Cîmpeanu.
Recuperarea cursurilor pierdute de elevi în perioada în care școlile sunt închide este una din prioritățile lui Sorin Cimpeanu.„ Activitățile remediale vor trebui să fie coerent organizate, vor trebui să fie finanțate”, a spus Cîmpeanu.
Cearta Rectorilor. Remus Pricopie despre Sorin Cîmpeanu: Lupul lui Orban