Acasă Actualitate Concursul pentru directori: Un mare liceu din Iași nu a avut niciun...

Concursul pentru directori: Un mare liceu din Iași nu a avut niciun candidat la funcția de director

Colegiul Naţional „Costache Negruzzi”, unul dintre cele mai mari licee din Iași, nu a avut niciun candidat care a participat la proba scrisă a concursului pentru posturile de director şi director adjunct. Colegiul va avea pe viitor un director de şcoală numit, potrivit metodolgiei acest lucru urmând să fie realizat prin decizie a inspectorului şcolar general, scrie Ziarul de Iași.

Mai exact, potrivit art. 27 (1) din Metodologia privind organizarea şi desfăşurarea concursului pentru ocuparea funcţiilor de director şi director adjunct „în funcţiile de director sau de director adjunct rămase vacante sau în cazul vacantării unor funcţii de director sau de director adjunct din unităţi de învăţământ de stat, conducerea interimară este asigurată, până la organizarea concursului, dar nu mai târziu de sfârşitul anului şcolar, de un cadru didactic titular, numit prin detaşare în interesul învăţământului sau prin delegarea atribuţiilor specifice funcţiei, în conformitate cu legislaţia în vigoare, prin decizia inspectorului şcolar general”.

Perioada de depunere a opţiunilor pentru funcţiile de director sau director adjunct s-a încheiat pe 1 noiembrie, urmând ca proba interviului să se desfăşoare în perioada 15 noiembrie – 8 decembrie. Candidaţii care au promovat cu minimum nota 7 au putut depune mai multe opţiuni, fiind totodată cazuri de şcoli cu mai mult de trei sau patru candidaţi pe un post, departajarea urmând să se realizeze în funcţie de notele opţinute la proba scrisă şi cea a interviului.

Calendar concurs directori 2021:

15 octombrie 2021 – Proba scrisă

15 – 17 octombrie 2021 – Depunerea contestațiilor la proba scrisă

18-20 octombrie 2021 – Soluționarea contestațiilor pentru proba scrisă

20 octombrie 2021 – Afișarea rezultatelor finale la proba scrisă

28 octombrie 2021 – Proba scrisă pentru profesorii bolnavi de Covid / Depunerea contestațiilor

29 octombrie 2021 – Soluționarea contestațiilor și afișarea rezultatelor finale pentru candidații din 28 octombrie

28 octombrie – 2 noiembrie – Transmiterea solicitărilor de desemnare a membrilor comisiilor pentru interviu din partea consiliilor profesorale, autorităților locale și companiilor/universităților

2-10 noiembrie 2021 – Constituirea comisiilor de interviu

12 noiembrie 2021 – Publicarea graficului de desfășurare a interviurilor

15 noiembrie – 8 decembrie 2021 -Desfășurarea probei de interviu

16 noiembrie – 10 decembrie 2021 – Depunerea contestațiilor pentru proba de interviu

13 decembrie 2021– Exprimarea opțiunilor candidaților declarați admiși pentru mai multe funcții/unități de învățământ

17 decembrie 2021– Validarea rezultatelor finale

20-22 decembrie – Emiterea deciziilor de numire – cu aplicare din 10 ianuarie 2022

Citiți și: DOCUMENT Cum se desfășoară proba de interviu de la concursul pentru directori

Cîmpeanu: 65,8% dintre candidați au promovat proba scrisă de la concursul pentru directori

Totul despre concursul pentru directori | Lucrările, corectate în fața candidaților

Concursul pentru directori: Regulile examenului de pe 15 octombrie

Concursul pentru directori: Ministerul Educației a aprobat o sesiune specială

Concursul pentru directori: 55 de candidați nu vor putea participa vineri la examen din cauza Covid

Concursul pentru directori: Ce subiecte pot primi profesorii la proba scrisă – unele sunt tip grilă

VIDEO Concursul pentru directorii de școală. Cîmpeanu: Se va da cu specialiști în HR de la firme private

Calendar concurs directori 2021. Câștigătorii vor fi numiți în funcție anul viitor

Concursul pentru directori: S-au înscris peste 9.200 de profesori

Cum arată site-ul pentru concursul de directorii| Ultimele detalii de la Ministerul Educației

Ministerul Educației a publicat bibliografia pentru concursul de directori

Articolul precedentCîmpeanu: 54% din școlile din România au rata vaccinării de cel puțin 60%
Articolul următorOctavian Jurma despre criteriul cu 60% vaccinați: Au distrus din nou campania de vaccinare